Základní škola Jana Amose Komenského
Karlovy Vary, Kollárova 19
příspěvková organizace
  Telefonní čísla sekretariátu školy: 725 735 301, 353 300 321
Základní škola Jana Amose Komenského, Karlovy Vary, Kollárova 19
příspěvková organizace   Telefonní čísla sekretariátu školy:
725 735 301
353 300 321
Základní škola Jana Amose Komenského
Karlovy Vary, Kollárova 19
příspěvková organizace
  Telefonní čísla sekretariátu školy: 725 735 301, 353 300 321

Setkání Ekoškol

3. dubna 2024 v Březové

Zástupci z 9 škol (ZŠ Březová Sokolov, ZŠ Hranice u Chebu, 6. ZŠ Cheb, ZŠ a MŠ Drmoul, SZŠ a VOŠ Cheb, ZŠ Běžecká Sokolov, ZŠ Nové Sedlo, SŠ logistická Dalovice a ZŠ J.A.K. K.Vary) se ve středu 3. dubna sešli za účelem předat si zkušenosti, nápady, pochlubit se vlastními úspěchy i si postěžovat na nepřízeň osudu. Z naší školy se setkání zúčastnili nejpilnější členové Ekotýmu (Lili, Vája, Claudi a Majda) spolu s koordinátorkou EVVO Mgr. Věrou Bartošovou a vedoucí Ekotýmu Mgr. Terezou Horovou.

Pořadatelem a hostitelem byla tentokrát ZŠ Březová Sokolov. Nejprve nás v hospůdce Kamčatka v Kamenici čekala (kromě chutného občerstvení) zajímavá beseda s ředitelem sokolovského muzea  Ing. Michaelem Rundlem na téma Za poklady Slavkovského lesapřeměna krajiny v průběhu století, pak jsme se vypravili k nedaleké kapli sv. Máří Magdalény, kde nás vyhlíželi myslivci (p. Karel Doubek st. a pan K. Doubek ml.). Ti spolu s březovským Ekotýmem pro nás připravili lesní pedagogiku - stezku plnou úkolů a otázek. Byla sice zima a poprchávalo, přesto se nám to moc líbilo. Dokonce jsme si vybojovali krásné 2. místo. Pak už následovala cesta do samotné ZŠ Březová. Byli jsme moc zvědaví. Děti z ekotýmu nadchlo posezení ve vstupní hale – koberec, gaučíky, stolečky; prostorná oddělení družiny, „luxusní“ toalety J…. nás uchvátily cvičné kuchyňky (3 kuchyňské boxy, každý vybavený kuchyňskou linkou, myčkou, el.sporákem s varnou deskou, mikrovlnkou…) a obecní knihovna v těsné blízkosti ZŠ. Všichni účastníci setkání dostali drobné propagační předměty s logem ZŠ Březová. Bylo to fajn a příště se těšíme do Nového Sedla.

Image
Image
Image

21. března 2023 v Chebu

Předali jsme pomyslné pořadatelské žezlo dál – tentokrát do Chebu. Sešlo se zde přes 50 účastníků – zástupců z 9 různých ekoškol Karlovarského kraje (6.ZŠ Cheb, ZŠ Běžecká Sokolov, SŠ logistická Dalovice, ZŠ J.A.K. K.Vary, ZŠ Hranice u Chebu, SŠ zdravotnická Cheb, ZŠ Březová Sokolov, ZŠ a MŠ Drmoul a ZŠ Nové Sedlo).

Hostitelský ekotým nás seznámil se svojí rozsáhlou činností, provedl nás celou školou, pochlubil se novými učebnami i přilehlým pozemkem, účastníci z řad žáků dostali pracovní listy a za doprovodu místních členů ekotýmu vyrazili po skupinkách plnit úkoly. Vypracované PL byly v závěru společného setkání slosovány a náš Miško  získal odměnu v podobě krásné knížky. Všechny děti si odvážely kromě spousty zážitků, inspirací …. také malé překvapení v podobě plechovky ala květináčku se zasetými semínky. Co z nich vyroste? Necháme se překvapit. Hodně se jim líbil obrovský šnek i hra EkoTwister.

Doprovod – koordinátorky Ekotýmu měly dostatek prostoru pro sdílení zkušeností, nápadů. Bylo pro nás připravené i pestré občerstvení. Akce měla smysl, byla výborně připravena, všem se v Chebu líbilo. Příští rok se sejdeme v ZŠ Březová u Sokolova.

Image
Image
Image

13. června 2022 v Karlových Varech - U NÁS

Po 2,5 letech se konečně podařilo navázat na tradici pravidelných setkávání ekoškol KK. Potkávali jsme se pokaždé v jiné ekoškole. Nyní vyšla řada na nás, a tak se všichni sjeli do K. Varů. Přijelo k nám 25 žáků a 9 učitelů – celkem tedy 34 zástupci z 9 různých ekoškol Karlovarského kraje.  Náš ekotým připravil pro hosty nejen pestré občerstvení – využili jsme bylinky i z naší zahrádky, ale i vědomostní křížovku o J.A.Komenském, který má letos 430. výročí od svého narození, a besedu o čisté vodě zakončenou exkurzí v Čističce odpadních vod. Byl i prostor na sdílení informací, inspirací a prohlídku školy. Učitelky nadchla naše kronika, automaty na zdravou svačinku i výzdoba školy. Za správně vyluštěnou tajenku a na památku dnešního dne, obdrželi všichni účastníci odznáček – placku.

Naši žáci z ekotýmu mohou být právem hrdí na to, co společně dokázali v průběhu roku, i na to, jak se ujali celé dnešní akce, počínaje přípravami, komentováním fotoreportáže o naší činnosti, průvodcovstvím a úklidem konče. Setkání se vydařilo, všichni si ho moc pochvalovali.

Image
Image
Image

25. září 2019 v Hranicích u Aše 

O setkání jsme se bohužel dozvěděli na poslední chvíli, a tak již nebylo možné zajistit hojnou účast členů ekotýmu. Zastupovala nás pouze p. uč. Bartošová. Setkání proběhlo 25. září 2019 tentokrát na Základní škole v Hranicích, která má s ekoprogramem bohaté zkušenosti a chystá se na obhajobu 5. titulu Ekoškola. Žáci školy si připravili pro ostatní účastníky pěknou prezentaci, kde shrnuli celoroční aktivity v rámci environmentální výchovy, provedli nás po budově školy i zahradě a nakonec nás vzali na túru do míst, kde se kdysi stýkaly hranice 3 států – Trojstátí (Čechy, Bavorsko, Sasko). V průběhu dopoledne jsme také vyslechli poutavou přednášku studenta z chebského gymnázia Šimona Jelínka o klimatických změnách. Pohodovou atmosféru dokreslilo výborné občerstvení, které pro nás připravili žáci 8. a 9. tříd. 

Image
Image
Image

13. června 2019 v Sokolově

Ve středu 13. června 2019 proběhlo v Sokolově na ZŠ Běžecká setkání Ekoškol Karlovarského kraje. Měli jsme možnost potkat se zde se zástupci = ekotýmáky ze ZŠ Hranice u Aše, ZŠ a MŠ Hazlov, ZŠ a MŠ Plesná, ZŠ Cheb, ZŠ a MŠ Drmoul, ZŠ Březová a SŠ Dalovice. Z naší školy byli na akci vysláni zástupci žákovského parlamentu = ekotýmu: z 8.A Lukáš Zeman a Kateřina Bílková a ze 4.A Tereza Belblová a Tomáš Meier. Místní "ekotýmáci" připravili pro své kamarády "questku" - naučnou stezku ve vnitřních prostorách školy, která byla zaměřena na recyklaci odpadů, vodu v přírodě i domácnosti. Formou veršovaných indícií a otázek se ekotýmáci přesouvali z jednoho stanoviště na druhé. Náš tým dorazil do cíle jako první a se správnou tajenkou navíc.

Společně jsme pak prošli areál zahrady místní ZŠ, kde jsme mohli obdivovat bylinkovou spirálu a hmyzí hotel.

Hostitelé připravili i vynikající občerstvení a tak jsme zpátky domů odjížděli spokojeni po všech stránkách. Akce se všem zúčastněným líbila.

Image
Image
Image

Škola je realizátorem Výzvy
č. 63 – OP VVV - Šablony III
- Zlepšujeme kvalitu vzdělávání..

 

Zřizovatelem školy je statutární město Karlovy Vary.

 

Škola je zapojena do projektu
Ovoce a mléko do škol.

 

Škola je zapojena do programu
SYPO NPI.

preview   kv   mleko   Národní institut pro další vzdělávání a Strategické řízení a plánování ve školých a

        

 ZŠ J. A. Komenského, Kollárova 19, Karlovy Vary - Národní plán obnovy  ZŠ J. A. Komenského, Kollárova 19, Karlovy Vary - Národní plán obnovy

 

 

erasmus plus

 

Česká republika chce využít prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost EU, aby se připravila na budoucnost a byla odolnější vůči krizím.

 

   

Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy

 

Projekt je zaměřen na mobility pedagogických pracovníků a žáků

   
    kv   mleko